Milli Parkın Kaynak Değerleri Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi ni birbirinden ayıran antik çağlarda İda Dağı olarak anılan Kaz Dağı Biga Yarımadası nın en yüksek dağıdır Kaz Dağı nın üzerine yerleşmiş kuzey güney istikametinde uzanan derin vadi ve kanyonlar flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel oluşturmaktadır Özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik milli parkın ana kaynak değerini oluşturmaktadır Milli parkın temel öğelerini teşkil eden doğal değerlerden ormanlar sahilden kızılçamlarla başlayıp 800 m yükseklikte karaçamlara daha sonra karaçam meşe karışık ormanlarına erişmekte daha yüksek kesimlerde ise dünyada yalnız Kazdağı nda yetişen Kazdağı gök narına ulaşmaktadır Yöre orman altı ağaççık ve endemik türleri de kapsayan otsu formdaki bitkiler bakımından da çok zengindir Bu özellikler eko turizm açısından büyük önem taşımaktadır Bitki örtüsünün bu biyolojik çeşitliliği karaca ayı yaban kedisi domuz çakal tilki ağaç sansarı ve yaban tavşanına uygun yaşama ortamı oluşturmuştur Kuşlardan ise kartal doğan şahin çulluk keklik en başta gelen türlerdir Milli Parkın Görünecek Yerleri Oksijen cenneti Kazdağı Milli Parkı Zengin bitki örtüsüne sahip ve peyzaj güzellikleri ile etkileyici nitelikte ve bol suların bulunabileceği vadiler Kaz Dağı nın bütünü ve Sarıkız efsanesinin geçtiği belirtilen Sarıkız mevkii Kaz avluları Edremit Körfezine 1726 metre yükseklikten kuşbakışı Ayvalık adaları yunan adalarını bu yükseltiden mutlak görülmesi gereken yerlerdendir Mevcut Hizmetler Milli park düzenlenen Pınarbaşı ve Hasan Boğuldu günübirlik kullanım alanlarında bulunan kır gazinosu ve piknik alanı ile rekreasyonel hizmetler sunmaktadır Ayrıca Özel Mülkiyete ait Mehmet alan Köyünde suları bol piknik alanları mevcuttur Konaklama Milli park yetkilerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla konaklama yapılabilir nbsp


 
 
 

Üye Girişi
Üye Ol
Yardım
 

Kazdağları Milli Parkı

Milli Parkın Kaynak Değerleri :

Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran, antik çağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağı, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır.
Kaz Dağı’nın üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametinde uzanan derin vadi ve kanyonlar, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel oluşturmaktadır. Özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik milli parkın ana kaynak değerini oluşturmaktadır.
Milli parkın temel öğelerini teşkil eden doğal değerlerden ormanlar, sahilden kızılçamlarla başlayıp 800 m yükseklikte karaçamlara, daha sonra karaçam-meşe karışık ormanlarına erişmekte, daha yüksek kesimlerde ise dünyada yalnız Kazdağı’nda yetişen Kazdağı gök narına ulaşmaktadır. Yöre, orman altı ağaççık ve endemik türleri de kapsayan otsu formdaki bitkiler bakımından da çok zengindir. Bu özellikler, eko-turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Bitki örtüsünün bu biyolojik çeşitliliği karaca, ayı, yaban kedisi, domuz, çakal, tilki, ağaç sansarı ve yaban tavşanına uygun yaşama ortamı oluşturmuştur. Kuşlardan ise kartal, doğan, şahin, çulluk, keklik en başta gelen türlerdir.

Milli Parkın Görünecek Yerleri :

Oksijen cenneti Kazdağı Milli Parkı Zengin bitki örtüsüne sahip ve peyzaj güzellikleri ile etkileyici nitelikte ve bol suların bulunabileceği vadiler, Kaz Dağı’nın bütünü ve Sarıkız efsanesinin geçtiği belirtilen Sarıkız mevkii Kaz avluları Edremit Körfezine 1726 metre yükseklikten kuşbakışı Ayvalık adaları, yunan adalarını bu yükseltiden mutlak görülmesi gereken yerlerdendir.

Mevcut Hizmetler :

Milli park; düzenlenen Pınarbaşı ve Hasan Boğuldu günübirlik kullanım alanlarında bulunan kır gazinosu ve piknik alanı ile rekreasyonel hizmetler sunmaktadır. Ayrıca Özel Mülkiyete ait Mehmet alan Köyünde suları bol piknik alanları mevcuttur.

Konaklama :

Milli park yetkilerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla konaklama yapılabilir.

 

Şahindere Kanyonu
Balıkesir Edremit Körfezi Kazdağları Şahindere Kanyonu Altınoluk'u oksijen çadırına dönüştüren etkenlerin başında Şahinderesi Kanyonu geliyor.

Sarıkız Tepesi
Edremit Körfezi Kazdağları Sarıkız Tepesi Kaz daglarının efsanelere konu olan 1574 m yüksekliğindeki sarıkız tepesi.Tepeye çıkarken baktığnız her yerden doğa güzellikleriyle karşılaşıyorsunuz.

Hasan Boğuldu Şelalesi
Hasan Boğuldu Şelalesine ulaşım için önce Edremit ile Akçay arasında yer alan karayolu üzerinde Zeytinli tabelasından kuzey istikametine yönelip Zeytinli Kasabası’na ulaşmak gerekiyor.Daha sonra Zeytinli`nin kuzey istikametinden giden yol üzerinde tabelaları takip ederek Milli Park Sarıkız bölgesine gelmek gerekiyor. Yine buradan tabelaları takip ettiğinizde karşınıza çıkan yol ayrımından sola döndüğünüzde yaklaşık 4-5 km sonra Sutüven Şelalesi ve yanıbaşındaki Hasan Boğuldu Göleti’ne ulaşacaksınız.


0 yorum yapıldı

Balıkesir Edremit Körfezi Kazdağları Milli Parkı
Resim ekle - Düzenle - Sil - Ayarlar
Tüm Hakları Akçay Best Fm ' e Aittir
İletişim :
0266 385 57 57
bestmesaj@hotmail.com
Ziyaret Bugün : 1166
Ziyaret Toplam : 5597847
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Haberler
Gezi Rehberi

Hakkımızda
Reklam
İletişim