Doğayla tarihin dağla denizin iç içe geçtiği Assos Aristo rsquo nun yüzlerce yıl önce kurduğu felsefe okulu Midilli Adası rsquo nı kucaklayan antik kenti ve bohemlerin tercih ettiği iskelesiyle yüzyıllık taş evleriyle modası hiç geçmeyecek bir klasiktir Ünlü Athena Tapınağı M Ö 6 yüzyılda burada inşa edilmiştir Dor tarzıyla yapılmış olan bu tapınak yeniden restore edilmiştir Tapınak kalıntıları arasından sızan ay ışığını görmek için orada bulunmalı ya da erken kalkıp Akropol üzerinden şafağın doğuşunu tepeden Edremit Körfezi rsquo nin muhteşem manzarasını görmelisiniz Böylece neden bu cennet gibi bölgenin seçildiğini taktir edeceksiniz Agoranın güneyindeki tiyatro andezitten inşa edilmiştir At nalı planı ile Yunan karakteri gösteren yapıya Roma Çağı rsquo nda orkestranın önünde iki katlı bir sahne binası yerleştirilmiştir Yapının bir yamaca yaslanması ve manzaraya dönük olması gibi özellikleri de yine Yunan tiyatrolarının karakteristik özelliğidir Tiyatronun oturma basamakları dikey merdivenler ve yatay gezinti yerleri diazoma ile birbirinden ayrılmıştır Tiyatroya doğu ve batı yönünden diazomaya açılan iki tonozlu geçitten girilmektedir Tiyatronun orkestrasını çeviren bir su kanalı vardır Oturma sıralarının güneye bakan tarafları derin birer tonoz üzerine oturmaktadır Roma Çağı rsquo nda ilk oturma sırası kesilerek korkuluk levhalarının ilave edilmesi gladyatör oyunları ile bağlantılı olmalıdır Oturma sıraları üzerinde dört adet yazıt tespit edilmiştir Bunların üçü demirciler dericiler ve taş işletmecileri gibi meslek gruplarına aittir Dördüncüsü ise Serapis kültü veya bu külte mensup kişilerle ilgilidir Yazıtlar bu meslek gruplarının tiyatroda rezervasyon yaptırdıklarını ortaya koymaktadır Tiyatrodaki oturma yerlerinin kenarlarındaki delikler izleyicileri güneşten korumak için dikilen gölgeliklerin ahşap direkleri içindir Tiyatronun batı yönünde toprak kayması nedeni ile meydana gelen bozulmalar hala görülmektedir M Ö 4 3 yüzyılda inşa edilen tiyatro Roma Çağı rsquo nda da bazı eklenti ve değişiklikler yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir İLk kez 1881 1883 yılları arasında Amerikan kazı heyeti tarafından kazılan tiyatro 1980 rsquo li yıllarda Türk heyeti tarafından tamamen açığa çıkarılarak restorasyonun yapılmıştır nbsp


 
 
 

Üye Girişi
Üye Ol
Yardım
 

Behramkale Assos

Doğayla tarihin, dağla denizin iç içe geçtiği Assos; Aristo’nun yüzlerce yıl önce kurduğu felsefe okulu, Midilli Adası’nı kucaklayan antik kenti ve bohemlerin tercih ettiği iskelesiyle, yüzyıllık taş evleriyle modası hiç geçmeyecek bir klasiktir.Ünlü Athena Tapınağı M.Ö. 6.yüzyılda burada inşa edilmiştir. Dor tarzıyla yapılmış olan bu tapınak yeniden restore edilmiştir. Tapınak kalıntıları arasından sızan ay ışığını görmek için orada bulunmalı ya da erken kalkıp Akropol üzerinden şafağın doğuşunu, tepeden Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarasını görmelisiniz. Böylece neden bu cennet gibi bölgenin seçildiğini taktir edeceksiniz.

Agoranın güneyindeki tiyatro andezitten inşa edilmiştir. At nalı planı ile Yunan karakteri gösteren yapıya, Roma Çağı’nda orkestranın önünde iki katlı bir sahne binası yerleştirilmiştir. Yapının bir yamaca yaslanması ve manzaraya dönük olması gibi özellikleri de yine Yunan tiyatrolarının karakteristik özelliğidir. Tiyatronun oturma basamakları dikey merdivenler ve yatay gezinti yerleri (diazoma) ile birbirinden ayrılmıştır. Tiyatroya doğu ve batı yönünden diazomaya açılan iki tonozlu geçitten girilmektedir. Tiyatronun orkestrasını çeviren bir su kanalı vardır. Oturma sıralarının güneye bakan tarafları derin birer tonoz üzerine oturmaktadır. Roma Çağı’nda ilk oturma sırası kesilerek, korkuluk levhalarının ilave edilmesi gladyatör oyunları ile bağlantılı olmalıdır. Oturma sıraları üzerinde dört adet yazıt tespit edilmiştir. Bunların üçü, demirciler, dericiler ve taş işletmecileri gibi meslek gruplarına aittir. Dördüncüsü ise Serapis kültü veya bu külte mensup kişilerle ilgilidir. Yazıtlar, bu meslek gruplarının tiyatroda rezervasyon yaptırdıklarını ortaya koymaktadır. Tiyatrodaki oturma yerlerinin kenarlarındaki delikler izleyicileri güneşten korumak için dikilen gölgeliklerin ahşap direkleri içindir. Tiyatronun batı yönünde toprak kayması nedeni ile meydana gelen bozulmalar hala görülmektedir. M.Ö. 4-3. yüzyılda inşa edilen tiyatro Roma Çağı’nda da bazı eklenti ve değişiklikler yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir. İLk kez 1881-1883 yılları arasında Amerikan kazı heyeti tarafından kazılan tiyatro, 1980’li yıllarda Türk heyeti tarafından tamamen açığa çıkarılarak restorasyonun yapılmıştır.

 


0 yorum yapıldı

Edremit Körfezi Behramkale Assos
Resim ekle - Düzenle - Sil - Ayarlar
Tüm Hakları Akçay Best Fm ' e Aittir
İletişim :
0266 385 57 57
bestmesaj@hotmail.com
Ziyaret Bugün : 831
Ziyaret Toplam : 5541582
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Haberler
Gezi Rehberi

Hakkımızda
Reklam
İletişim