Altınoluk Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı bir beldedir Edremit Çanakkale karayolu üzerinde Edremit rsquo e 25 km mesafededir Kuzeyinde Kazdağları İda güneyinde Ege Denizi Edremit Körfezi yer alır Mitolijide Truva Dikili arasındaki Ege kıyılarına ldquo Işıklar Sahili rdquo denilmektedir Altınoluk Işıklar sahilinin kıyısında Efsanevi İda Dağını eteğinde yemyeşil kutsal zeytin ağaçlarının masmavi Ege rsquo ye sevdalıymışçasına aktığı bir güzellikler beldesidir İsviçre Alplerinden sonra dünyanın en yoğun oksijenini insanlığa sunan 365 gün yeşil bir doğaya sahiptir Bin pınarlı Kaz Dağı rsquo ndan gelen kaynak suları çeşmelerinden sağlıklı ve tertemiz akar Doğal güzelliklerinin yanısıra ve belki daha önemli olarak ldquo Tarihsel Birikimlere rdquo sahip olan Altınoluk rsquo un eski köy yerleşimi kentin kuzeyinde tepede yer alır 1927 yılına kadar adı ldquo Papazlık rdquo olarak geçen köye ait ilk veriler 16 yy başlarında Kanuni Sultan Süleyman rsquo ın 1520 1566 saltanatının ilk yıllarında yapılan sayımlara kadar uzanıyor Buradan yola çıkarak Papazlık rsquo ın kuruluşunun 450 yılı aşan bir geçmişe dayandığını söyleyebiliriz Köyün ilk sakinleri Osmanlı Devleti rsquo nin vergi muhafiyeti sağlayarak derbentçi kaydettiği ve Papazlık rsquo a yerleştirdiği Söğütlü yörükleridir Rum yerleşimi Yunanistan rsquo ın Midilli adasından 1820 rsquo li yıllarda çalıştırılmak üzere getirilen Rumların zamanla burada çoğalıp iskan tutmaları ile oluşmuştur Rumlar ibadetleri için birde kilise yaptırmışlardır O dönemde Türk yerleşiminin Hıdırlar Kadirler ve Sakarlar olarak anılan ailelerden oluştuğu bilinmektedir Altınoluk rsquo ta geçmişten beri süren bu yaşamın günümüze uzanan izleri olan Rum ve Türk sivil mimarlık örnekleri kültürel birikimimizin en önemli tanıklarıdır 1991 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Kentsel SİT ilan edilen Altınoluk köyünde 36 adet yapı tescil edilmiştir Köyün önemli bir kısmını kapsayan Koruma amaçlı imar planı 1994 rsquo ten beri uygulamadadır Bazı önemli konaklar Abdullah Efendi Konağı vb restore edilmiş olsada genelde tescilli yapılar acil restorasyon beklemektedir Bunun yanısıra koruma planı gereği yeni yapılaşmalar SİT koşullarına uygun oluşmaktadır Köyün hemen güney eteğinde ve SİT alanına dahil edilen Altınoluk Antandros Amfi Tiyatrosu 1994 yılında yapımına başlanıp 1997 yılında bitirilen çok önemli bir kültür ve sanat mekanıdır Ve sanki kentsel SİT rsquo in tamamlayıcısı olmuştur Eşsiz bir doğaya 450 yıllık geçmişe ve kentsel Sit alanına sahip olan Altınoluk rsquo un en önemli kültürel zenginliği tarihi ldquo Antandros rdquo kentidir Yaklaşık 2800 yıllık geçmişe dayalı bu Arkeolojik zenginlik ldquo Geçmişten Geleceğe kent ve yaşam kültürümüzede ışık tutan en önemli kaynaktır 450 yıllık Altınoluk ve 2800 yıllık Antandros İşte Altınoluk hellip


 
 
 

Üye Girişi
Üye Ol
Yardım
 

Altınoluk

 Altınoluk; Balıkesir ili, Edremit ilçesine bağlı bir beldedir. Edremit-Çanakkale karayolu üzerinde, Edremit’ e 25 km. mesafededir. Kuzeyinde Kazdağları (İda), güneyinde Ege Denizi (Edremit Körfezi) yer alır. Mitolijide, Truva-Dikili arasındaki Ege kıyılarına “Işıklar Sahili” denilmektedir. Altınoluk; Işıklar sahilinin kıyısında, Efsanevi İda Dağını eteğinde, yemyeşil kutsal zeytin ağaçlarının-masmavi Ege’ ye sevdalıymışçasına aktığı bir güzellikler beldesidir. İsviçre Alplerinden sonra dünyanın en yoğun oksijenini insanlığa sunan, 365 gün yeşil bir doğaya sahiptir. Bin pınarlı Kaz Dağı’ ndan gelen kaynak suları, çeşmelerinden sağlıklı ve tertemiz akar.

Doğal güzelliklerinin yanısıra ve belki -daha önemli- olarak “Tarihsel Birikimlere” sahip olan Altınoluk’ un, eski köy yerleşimi kentin kuzeyinde, tepede yer alır. 1927 yılına kadar adı, “Papazlık” olarak geçen köye ait ilk veriler 16 yy. başlarında Kanuni Sultan Süleyman’ ın (1520-1566) saltanatının ilk yıllarında yapılan sayımlara kadar uzanıyor. Buradan yola çıkarak Papazlık’ ın kuruluşunun 450 yılı aşan bir geçmişe dayandığını söyleyebiliriz. Köyün ilk sakinleri, Osmanlı Devleti’ nin vergi muhafiyeti sağlayarak, derbentçi kaydettiği ve Papazlık’ a yerleştirdiği Söğütlü yörükleridir. Rum yerleşimi; Yunanistan’ ın Midilli adasından 1820’ li yıllarda çalıştırılmak üzere getirilen Rumların zamanla burada çoğalıp, iskan tutmaları ile oluşmuştur. Rumlar ibadetleri için birde kilise yaptırmışlardır. O dönemde Türk yerleşiminin, Hıdırlar, Kadirler ve Sakarlar olarak anılan ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Altınoluk’ ta geçmişten beri süren bu yaşamın günümüze uzanan izleri olan Rum ve Türk sivil mimarlık örnekleri, kültürel birikimimizin en önemli tanıklarıdır. 1991 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Kentsel SİT ilan edilen Altınoluk köyünde 36 adet yapı tescil edilmiştir. Köyün önemli bir kısmını kapsayan Koruma amaçlı imar planı, 1994’ ten beri uygulamadadır. Bazı önemli konaklar (Abdullah Efendi Konağı vb.) restore edilmiş olsada, genelde tescilli yapılar acil restorasyon beklemektedir. Bunun yanısıra; koruma planı gereği yeni yapılaşmalar SİT koşullarına uygun oluşmaktadır. Köyün hemen güney eteğinde ve SİT alanına dahil edilen, Altınoluk Antandros Amfi Tiyatrosu 1994 yılında yapımına başlanıp, 1997 yılında bitirilen çok önemli bir kültür ve sanat mekanıdır. Ve sanki, kentsel SİT’ in tamamlayıcısı olmuştur. Eşsiz bir doğaya, 450 yıllık geçmişe ve kentsel Sit alanına sahip olan Altınoluk’ un en önemli kültürel zenginliği, tarihi “Antandros” kentidir. Yaklaşık 2800 yıllık geçmişe dayalı bu Arkeolojik zenginlik, “Geçmişten Geleceğe kent ve yaşam kültürümüzede ışık tutan en önemli kaynaktır. 450 yıllık Altınoluk ve 2800 yıllık Antandros. İşte Altınoluk…

 

 

 

 

Başdeğirmen Mıhlı Şelalesi
Altınoluk' a hayat veren Mıhlı Çayı cömertçe sergilediği doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bölgeye giden yolun 5 km sonrasında karşınıza çıkan Başdeğirmen mıntıkası ünlü bir mesire yeridir. Mıhlı Çayı’nın bereketi toprağa öyle yaramış ki, ağaçlardan gökyüzü görünmüyor. Burada Rumlardan kalma bir değirmen var. Su yolları ve taşları aynen muhafaza edilen değirmen restore edilmiş. Roma döneminden kalma kemerli bir köprü de bu değirmene eşlik ediyor. Değirmenin bir kaç km sonrasında yüzülebilecek ölçülerde harika bir gölet ve bu gölete akan harika şelale bulunmaktadır.

Abdullah Efendi Konağı
Edremit Körfezi Altınoluk Abdullah Efendi Konağı 150 yıllık konağın ilk sahibi bir rahiptir.I.Dünya Savaşı sonu, Kurtuluş Savaşı öncesinde rahibin Midilli Adası'na göç etmesi ve mallarını Midilli Adası’ndan Abdullah Efendi ile değiş tokuş yapması nedeni ile konağın sonraki sahibi Abdullah Efendi olmuş ve konak, o tarihten sonra Abdullah Efendi Konağı olarak anılmıştır. Konağın Osmanlı Mimari üslubu temel alınarak Rum ve Türk ustalara yaptırıldığı sanılmaktadır. Tavan tezniyatı (rozet ve kasetler) ocak üstü (şömine) dekorlarında Osmanlı yanında Avrupa etkileri de görülmektedir.

Şahindere Kanyonu
Altınoluk'u oksijen çadırına dönüştüren etkenlerin başında Şahinderesi Kanyonu geliyor. Bölgede hava değişimini sağlayan kanyon, dağdan çektiği çam kokulu havayı ovaya dağıtırken, denizden aldığı iyot kokulu havayı, dağa çıkartarak bir çeşit baca görevi görüyor. Karşılıklı hava sirkülasyonunu sağlayan 27 kilometre uzunluğundaki kanyonun yüksekliği 600 metre. Açık U şekilli aralığı 700 metre civarında.

Altınoluk Antandros Antik Kenti
Balıkesir ilinin altınoluk ilçesi yakınlarında yaklaşım 4 km mesafede bulunan Antandros Antik Kenti, Antik Pelasg uygarlığı tarafından kurulmuştur.

Altınoluk Tarihi
Doğal güzelliklerinin yanısıra ve belki -daha önemli- olarak “Tarihsel Birikimlere” sahip olan Altınoluk’ un, eski köy yerleşimi kentin kuzeyinde, tepede yer alır. 1927 yılına kadar adı, “Papazlık” olarak geçen köye ait ilk veriler 16 yy. başlarında Kanuni Sultan Süleyman’ ın (1520-1566) saltanatının ilk yıllarında yapılan sayımlara kadar uzanıyor. Buradan yola çıkarak Papazlık’ ın kuruluşunun 450 yılı aşan bir geçmişe dayandığını söyleyebiliriz. Köyün ilk sakinleri, Osmanlı Devleti’ nin vergi muhafiyeti sağlayarak, derbentçi kaydettiği ve Papazlık’ a yerleştirdiği Söğütlü yörükleridir.


0 yorum yapıldı

Tüm Hakları Akçay Best Fm ' e Aittir
İletişim :
0266 385 57 57
bestmesaj@hotmail.com
Ziyaret Bugün : 1164
Ziyaret Toplam : 5597845
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Haberler
Gezi Rehberi

Hakkımızda
Reklam
İletişim